A házasságon kívüli és a homoszexuális együttélések törvényi elismerését kérvényezte a lett nemzeti parlamenttől Riga érseke, Zbigņevs Stankevičs (a képen), a december 15-ei személyes meghallgatásán. A kéréséhez Lettország teljes (négyfős) katolikus püspöki konferenciája csatlakozott.

zbignevs-stankevics-large.jpg"Nem a hagyományos család koncepcióját kérdőjelezzük meg, hanem olyan mechanizmusokról beszélünk, amelyek védelmezik ezeket a párkapcsolatokat, még az azonos neműek közöttieket is, amik kívül esnek a házasság hagyományos definícióján." - jelentette ki a püspöki konferencia nevében Stankevičs érsek.

A püspöki kar állásfoglalására azután került sor, hogy novemberben a lett alkotmánybíróság kimondta: a "család" fogalma tágabb annál, hogy csak a férfi-nő házasságon alapuló életközösségeket fogalja magába, a fogalom az együttélés más formáira is ki kell, hogy terjedjen. A lett alkotmány ugyanakkor kimondja, hogy a házasság "férfi és nő szövetsége".

"Félre kell tennünk minden ideológiát, és valódi törvényi keretet kell megalkotnunk, amely védelmezni a társadalom valamennyi tagját." - értelmezte a parlament előtt a püspökök álláspontját Riga érseke. "Arra kell törekednünk, hogy a társadalmat egyesítsük, nem arra, hogy megosszuk." - tette hozzá.

A Hittani Kongregáció legutóbb 2003-ban erősítette meg, hogy katolikus személy nem kezdeményezheti, nem támogathatja, és nem is hagyhatja jóvá a homoszexuális együttélések törvényi elismerését. Az Egyház tanítása és a dokumentum érvelése egyértelműen kizárja a nem azonos neműek közötti élettársi kapcsolatok törvényi elismerhetőségét is.

A lettországi püspöki kar állásfoglalása ugyanakkor összhangban van Ferenc pápának az október 21-én Rómában bemutatott "Francesco" filmben tett kijelentéseivel, amelyekben a pápa a homoszexuális együttélések törvényi elismerése mellett tett hitet. Ferenc pápa a filmben felidézte, hogy ő már 2010-ben Buenos Aires érsekeként is nyilvánosan indítványozta ezt, a "melegházasság" akkori társadalmi vitájában.

A "Francesco" filmet követő nyilatkozatok közt La Plata akkori érseke megerősítette, hogy Ferenc pápa érsekként is valóban ezt az álláspontot képviselte, ugyanakkor azt is leszögezte, hogy 2010-ben Bergoglio érsek kezdeményezését az argentin püspöki kar leszavazta, épp azért, mert nem tartották összeférhetőnek az Egyház tanításával.


(Forrás: LaNuovaBQ.it, Le Figaro)
https://katolikusvalasz.blog.hu/2020/12/22/a_homoszexualis_egyuttelesek_torvenyesiteset_kerte_a_lett_parlamenttol_riga_erseke


December 22-én a La Nuova Bussola olasz katolikus híroldal közlése nyomán mi is arról adtunk tájékoztatást, hogy Riga érseke a házasságon kívüli együttélések, köztük a homoszexuális párok együttéléseinek törvényi elismerését kérvényezte a lett parlament egyik meghallgatásán. Az erről szóló beszámolót, amelyet egy elvileg hiteles forrás, a lett nemzeti hírügynökség (LETA) tett közzé, számos világi és katolikus oldal is átvette.
A hír azonban, ahogyan azt a LETA közölte, hamis volt.

zbignevs-stankevics-large.jpgZbigņevs Stankevičs rigai érsek (a képen) több orgánummal is igyekezett felvenni a kapcsolatot, hogy tisztázza a történteket (egy tisztázó cikk a lett püspöki kar híroldalán is megjelent). Ahogy azt a La Nuova Bussola-nak elmondta, a beszéde, amelyet december 15-én a lett nemzeti parlament társadalmi ügyekért felelős bizottsága előtt mondott el, teljesen más hangvételű volt, mint ahogy arról a LETA beszámolt, a célja pedig épp az volt, hogy a család fogalmának egyediségét vegye védelmébe az LMBT-lobbival szemben.

Stankevičs érsek szerint a LETA hamis beszámolója a parlamenti beszédéről

erkölcsi károkat okozott nemcsak személyesen nekem, de az egész Egyháznak, amelynek püspöke vagyok.

Arról, hogy mi zajlik épp Lettországban, az érsek így nyilatkozott: "Ahogy Nyugat-Európában 10-20 évvel ezelőtt, néhány éve itt is háború zajlik a természetes család ellen. A 2018-as választások óta Lettországnak nagyon széttöredezett parlamentje és kormánya van, és nagyon megerősödött az LMBT-párti jelenlét a politikában és a médiában."

Az érsek szerint emiatt a küzdelem a természetes rend védelmezői és az LMBT-mozgalom antropológiai forradalmát hirdetők között szélsőségessé vált, a homoszexuális együttélések törvényesítésének kérdése pedig a lett parlamentet is elérte. Novemberben a lett alkotmánybíróság kimondta, hogy az azonos nemű pároknak is joguk van a gyermekek után járó "apasági szabadsághoz", és arra kötelezte a parlamentet, hogy hozza összhangba a vonatkozó törvényt az ítélettel.

Erre reagálva adott ki nyílt levelet a lett katolikus püspöki konferencia december 14-én, amiben arra kérték az illetékes közjogi méltóságokat és parlamenti bizottságokat, hogy ne változtassák meg a természetes család és házasság definícióját.

A rigai érsek parlamenti beszédére ezután egy nappal, december 15-én került sor. Mint állítja, a püspöktársaival együtt olyan jogtechnikai megoldást kértek a parlamenttől, amely "nem érint ideológiai kérdéseket, és nem sérti a társadalom alapvető értékeit".

Ilyen megoldásként javasolta Stankevičs érsek a püspöki kar nevében, hogy a törvény biztosítson bizonyos jogokat - pl. lakásbérléssel, kórházi látogatással, más pénzügyekkel kapcsolatos jogokat - nem házasságban együtt élőknek is, köztük nevelőszülőség, idős vagy fogyatékos ember gondozása miatt együtt élőknek, vagy épp szerzetesi közösségben együtt élőknek is.

A püspökök ebben külön hangsúlyozták, hogy az érintett személyek együttélése ne az állam által "bejegyzett", hanem pusztán az adott személyek által "bejelentett" legyen. Ez utóbbi szerintük egy értéksemleges koncepció, ami nem jelentene az állam részéről olyan elismerést, amely a házassági együttéléshez lenne hasonlítható. A bejelentés ügymenete egyszerűbb is lenne, és ahogy más parlamenti csoportok már rámutattak, ehhez a közjegyzői, és nem a házassági és családügyi törvényt lenne szükséges módosítani.

A fentiek alapján a lett püspöki kar tiltakozását fejezte ki a LETA hírügynökségnél a koncepciózus hírközlésük miatt, és bizonyítékként az érseki beszéd felvételét is csatolva, a tudósításuk megváltoztatására kérték őket. A LETA a kérésnek eleget tett, átírva nemcsak a cikk tartalmát, de annak megdöbbenést keltő főcímét is. A La Nuova Bussola a helyzet tisztázódása után korrigáló cikket közölt, az eredeti tudósítást pedig törölte.

A KV Blog ezzel a cikkel kívánja a korrekciót megtenni. A korrekció tényére a december 22-ei cikkünkben frissítésként hívjuk fel a figyelmet, a történeti hitelesség és értelmezhetőség kedvéért ugyanakkor a cikk többi részét változatlanul hagyjuk.

A római Szentszék legutóbb 2003-ban erősítette meg, hogy katolikus személy nem kezdeményezheti, nem támogathatja, és nem is hagyhatja jóvá a homoszexuális együttélések törvényi elismerését. Az Egyház tanítása és a dokumentum érvelése egyértelműen kizárja a nem azonos neműek közötti élettársi kapcsolatok törvényi elismerhetőségét is.

(Forrás: LaNuovaBQ.it)
https://katolikusvalasz.blog.hu/2020/12/27/a_lett_nemzeti_hirugynokseg_hamisitotta_meg_a_rigai_ersek_allasfoglalasat_a_homoszexualis_egyutteles