Sérti az emberi jogokat az észak-írországi abortusztörvény, de nem nyilvánítható illegálisnak - így döntött a brit legfelsőbb bíróság csütörtökön.
A testület igazat adott a keresetet benyújtó jogvédő csoportnak, de hozzátették, hogy csak akkor tudtak volna jogilag kötelező erejű ítéletet hozni, ha a keresetet egy olyan nő nyújtotta volna be, aki személyesen érintett.
Az Észak-Írországban jelenleg hatályos törvény még nemi erőszak vagy vérfertőző kapcsolat által létrejött terhesség esetén sem engedi az abortuszt, és akkor sem, ha a magzatról kiderül, hogy súlyos fejlődési rendellenességgel jön világra. Az illegális abortuszért életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható az Egyesült Királysághoz tartozó országban.
Az ír siker után
Brit politikusok és jogvédők akkor kezdtek nagy erővel kampányolni, hogy Észak-Írországban is enyhítsenek a szabályokon, amikor az Ír Köztársaságban múlt hónapban tartott népszavazáson az emberek döntő többsége a terhességmegszakítást gyakorlatilag minden esetben tiltó törvény ellen szavazott.
A keresetet végül az Észak-Írországi Emberi Jogi Bizottság nevű, több szervezetből álló jogvédő csoport nyújtotta be, azzal érvelve, hogy a jelenlegi észak-írországi abortusztörvény fizikai és mentális kínzással felérő embertelen és megalázó bánásmódnak teszi ki a nőket, és ellentétes az Emberi Jogok Európai Egyezményével.
Becslések szerint évente átlagosan ezer nő utazik Észak-Írországból Nagy-Britanniába, hogy ott vetesse el a magzatot, ott ugyanis a terhesség 24. hetéig ez engedélyezett. Az írországi népszavazás után az ír miniszterelnök egyenes utalást tett arra, hogy amint a törvénymódosítás hatályba lép, az észak-írországi nők Írországban is végezhetnek majd terhességmegszakítást.
Politikai kelepce
Miután a brit legfelsőbb bíróság döntése nem jelenti a törvény kötelező módosítását, a változtatás lehetősége továbbra is a belfasti vagy a londoni parlament hatáskörébe tartozik. A legnagyobb észak-írországi politikai erő, a protestáns Demokratikus Unionista Párt azonban mereven elveti az abortusztörvény enyhítésének gondolatát.
Hírügynökségek • Reuters, MTI
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése